تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

یکی از کشور های همسایه ایران ترکیه است که این روزها مقصد عده زیادی از جوانان برا ادامه تحصیل میباشد.علت انتخاب ترکیه به عنوان کشور مقصد به علت نزدیکی، کم بودن هزینه ها نسبت به کشورهای اروپایی و کاناداست. از طرفی ترکیه دارای دانشگاه های بین المللی با سطح علمی خوبی است و پلی است تا برای مقاطع بالاتر از دانشگاه های اروپا اپلای بگیرید. اما شرایط تحصیل در ترکیه چگونه است؟هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟آیا امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در ترکیه وجود دارد؟

باشرکت صراف اوغلو ، متخصص در امور مهاجرت به ترکیه همراه باشید.

 

 چرا تحصیل در ترکیه

 

ترکیه مقصد دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل است در مقطع کارشناسی تا دکتری است.انتخاب تحصیل در ترکیه دلایل زیادی دارد که ما در اینجا بیان میکنیم:

 

نزدیکی جغرافیایی به ایران

 

کشور ترکیه همسایه ایران است. این نزدیکی به ایران سبب میشود که هزینه های رفت آمد کمتر شود، همچنان امکان دیدار با خانواده برای دانشجویان فراهم تر باشد.

 

نزدیکی فرهنگی

 

ترکیه مانند ایران کشوری مسلمان است و همینطور در بسیاری از آداب و رسوم به ایران نزدیک است. این نزدیکی فرهنگی به دانشجویان کمک میکند تا راحتتر با محیط اخت شوند.

 

هزینه های کمتر

 

هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به کشور های اروپایی و کانادا کمتر است. هزینه های زندگی به لیر است که نسبت دلار تفاوت بسیار زیادی دارد.

 

شرایط تحصیل در ترکیه

 

برای تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی و یا فوق لیسانس و یا دکتری  متقاضیان باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایند و با توجه به نمره ای که آورده اند در دانشگاه و رشته پذیرفته میشوند.

زبان تدریس اکثر دانشگاه های ترکیه  ترکی استانبولی است. پس باید مسلط به این زبان باشید یا اینکه دانشگاه هایی را انتخاب کنید که زبان آنها انگلیسی است. در برخی دانشگاه ها تدریس به زبان آلمانی و یا فرانسوی انجام میشود. شهریه دانشگاه های ترک زبان با دانشگاه های انگلیسی زبان متفاوت است و دانشگاه های ترک زبان شهریه کمتری دریافت میکنند. بهتر است به زبان ترکی مسلط باشید تا هم برای کار دانشجویی مشکلی نداشته باشید و هم در دانشگاه های دولتی با هزینه پایین تر ثبت نام کنید.

در ترکیه برای تحصیل در هر مقطع شرایط سنی خاصی در نظر گرفته شده است. برای شروع مقطع کارشناسی باید کمتر از 21 سال داشته باشید. برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد زیر 31 سال و برای دکتری زیر 45 سال سن لازم است.

 

هزینه تحصیل در ترکیه

 

در جدول هزینه های یک سال تحصیل در هر مقطع به تفکیک و با توجه به زبان دانشگاه آورده شده است. همچنین طول تحصیل نیز مشخص شده است. توجه داشته باشید که این هزینه ها مربوط به دانشگاه های دولتی ترکیه است و دانشگاه های غیر دولتی هزینه ای دو برابر هزینه های دانشگاه های دولتی دارند:

 

مقطع تحصیلی زبان مدت زمان تحصیل هزینه سالانه تحصیل
کارشناسی ترکی 4 سال 300 - 800 دلار
کارشناسی ارشد ترکی 2 سال 300 - 600 دلار
دکتری ترکی 4 سال 500 - 800 دلار

 

 

بورسیه تحصیلی در ترکیه

 

دانشگاه های ترکیه به طور معمول شهریه دریافت میکنند در صورتی که بدنبال تحصیل رایگان هستید باید از دانشگاه بورسیه بگیرید. این بورسیه به دانشجویان کمک میکند تا تحصیلی رایگان داشته باشند. اما تعداد بورسیه بسیار محدود میباشد پس اگر بدنبال بورسیه هستید باید نمراتتان عالی باشد.

 

بورسیه تحصیلی در ترکیه


نظرات

  • نظری ثبت نشده است.

ثبت نظر

جدید ترین املاک

مشاوره رایگاه برای مهاجرت و خرید ملک

درمورد خرید ملک،خودرو،سرمایه گزاری و یا مهاجرت به ترکیه سوالی دارید؟

Call Watsapp instagram