اقامت ترکیه

ترکیه کشوری در همسایگی کشور ما ایران است که در سالهای اخیر مقصد سفر و مهاجرت عده زیادی از هموطنانمان بوده است. ترکیه به لحاظ جغرافیایی، مسیری بین آسیا و اروپاست. از طرفی در سالهای اخیر زیر ساخت های خود را به خوبی توسعه داده است و به لحاظ فرهنگی به ما نزدیک است. تمامی این عوامل در کنار هم باعث شده است که ترکیه مقصدی  محبوب برای زندگی بسیاری از ایرانیان باشد. برای اقامت و مهاجرت در ترکیه بهتر است از پیش، با قوانین این کشور آشنا باشید تا بهترین راه را برای اقامت در ترکیه انتخاب کنید. در مورد کیملیک چه میدانید؟آیا تفاوت اقامت و شهروندی را میدانید؟ آیا میدانید بدون ویزا چه مدتی میتوان در ترکیه بود؟

شرکت بازرگانی و املاک صراف اوغلو با بیش از ده سال تجربه در زمینه مهاجرت به ترکیه، اخذ اقامت ترکیه و خرید ملک در ترکیه، میتواند در تمامی مراحل به شما کمک کند. متخصصین مجموعه صراف اوغلو با توجه به شرایط شما، بهترین راه را انتخاب میکنند.

 

اقامت ترکیه

 

اخذ اقامت ترکیه

قوانین اقامت کوتاه مدت و یا دائمی در کشور های خارجی برای ایرانیان چندان آسان نیست؛ اما ترکیه به نسبت سخت گیری کمتری برای ایرانیان دارد و همین موضوع ترکیه را به مقصدی جذاب برای ما تبدیل کرده است. قوانین کشور ترکیه اجازه اقامت در این کشور را به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرده اند. انواع اقامت را در ادامه بررسی خواهیم کرد و شرایط اخذ اقامت ترکیه و انواع آن را را توضیح خواهیم داد:

 

اقامت کوتاه مدت ترکیه

اقامت کوتاه مدت به معنی اجازه حضور در ترکیه به مدت محدودی است. به این صورت که در یک بازه زمانی اجازه اقامت قانونی در آن کشور را دارید.

ایرانی ها میتوانند بدون ویزا و صرفا با داشتن پاسپورت (پاسپورتی که حداقل شش ماه تا پایان اعتبار آن زمان باقیست) 90 روز در هر شش ماه در ترکیه اقامت داشته باشند. این اقامت صرفا به معنی اجازه قانونی برای حضور در خاک ترکیه است و به معنی اجازه کار و یا تحصیل نیست.

برای اقامت بلند مدت در ترکیه نیاز به ویزا خواهد بود. ویزا از طریق دادن مدارک به کنسولگری و پرداخت هزینه و طی مراحل اداری مشخص داده میشود.

 

اقامت دائمی ترکیه

کشور ترکیه شرایطی برای دادن اقامت دائم بدون شهروندی برای مهاجرین ندارد. اقامت های طولانی مدت پنج ساله یا طول مدت تحصیل در دانشگاه را به مهاجرین میدهد. اما مانند کشور های مثل کانادا اقامت دائمی نمیدهد.

 

اقامت و شهروندی چه تفاوت هایی دارند ؟

وقتی شخصی شهروندی یک کشور را میگیرد، حقوقی که در آن کشور بهره مند میشود مانند اشخاص متولد شده در آن کشور است. داشتن شهروندی هر کشور به معنی داشتن حق کار کردن، تحصیل و همچنین پاسپورت آن کشور است. اقامت تحصیلی، اقامت از طریق ثبت شرکت و همچنین اقامت کاری مدت زمان محدودی دارند و در این مدت شخص فقط میتواند نسبت به مجوز صادر شده کار و فعالیت نماید.

 

شرایط اقامت در ترکیه

برای اخذ اقامت ترکیه باید نسبت به هدفی که دارید مجوز اقامت را دریافت کنید. ترکیه به ایرانیان اجازه میدهد که 90 روز بدون ویزا در این کشور اقامت داشته باشند. این مدت زمان 90 روزه اقدام به دریافت ویزا متناسب با شرایط خود میکنید. مدارک لازم را به سازمان های مربوطه تحویل میدهید و در صورت پذیرفته شدن ویزای خود را دریافت میکنید و بدون نگرانی در ترکیه میمانید.

 

قوانین جدید اقامتی ترکیه

 

انواع اقامت در کشور ترکیه

انواع اقامت که از طریق درخواست هر یک میتوان مجوز زندگی در ترکیه را گرفت:

 

  • اقامت تحصیلی
  • اقامت توریستی
  • اقامت از طریق خرید ملک
  • اقامت کاری
  • اقامت از طریق ثبت شرکت
  • اقامت سرمایه گذاری
  • اقامت از طریق خانواده

 


اقامت ترکیه از طریق تحصیل

برخی از دانشگاه های ترکیه رتبه خوبی در رنک جهانی دارند و همچنین هزینه تحصیل در این دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های اروپا بصرفه تر است. طبق قوانین ترکیه به افرادی که از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند، به اندازه مدت تحصیل، پذیرش تحصیلی داده میشود.

در مقاطع پایین به عنوان مثال دبیرستان، برای هر سال تحصیلی اقامت داده میشود و هر سال باید تمدید شود.

 

اقامت توریستی ترکیه

همونطور که در بندهای بالا اشاره کردیم هر ایرانی امکان 90 روز اقامت توریستی در ترکیه را دارد. در این 90 روز میتواند درخواست اقامت توریستی یک ساله بدهد. برای این نوع اقامت نیاز به آدرس پستی است.پس شما باید خانه ای را اجاره کنید و با ارائه مدارک اجاره اقدام به گرفتن ویزای توریستی یک ساله نمایید.

قوانین جدید: طبق قوانین جدید برای این مدت کارت کیملیک به شما داده میشود که اطلاعات هویتی شما در آن ثبت شده است. البته دریافت کارت کیملیک به معنای شهروندی نیست بلکه فقط مجوز حضور شما در ترکیه است.

 

اقامت ترکیه از طریق کار

اگر بتوانید نظر یک شرکت ترک را به خود جلب کنید و مشغول بکار شوید، میتوانید از این طریق اقدام به درخواست ویزای کاری بکنید. اگر در این مدت بیمه برای شما واریز شود و به طور مداوم به مدت پنج سال اقامت کاری خود را تمدید کنید و سوابق بیمه ای داشته باشید میتوانید برای اخذ شهروندی اقدام نمایید.

 

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت

شما میتوانید با ثبت شرکت حداقل به ارزش 100 هزار لیر و بکار گرفتن حداقل پنج شهروند ترک درخواست اقامت کاری برای خودتان بدهید. از طرفی لزومی به داشتن شرکت فنی و ...  نیست. میتوانید با تاسیس یک رستوران هم اقدام به اخذ اقامت کاری نمایید.

 

اقامت از طریق سرمایه گذاری

در صورتی تمایل به سرمایه گذاری و اخذ شهروندی از این طریق دارید میتوانید سپرده گذاری 500هزار دلار در بانک های ترکیه و همچنین خرید ارواق و یا خرید سهام به همین ارزش اقدام کنید.

دقت کنید که در این شیوه حق برداشت پول را تا سه سال نخواهید داشت.

 

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

یکی از متداول ترین راه ها برای گرفتن اقامت و یا شهروندی ترکیه خرید ملک است. به این صورت که  شما اگر یک ملک به ارزش 50هزار دلار در شهر های کوچک و یا 75هزار دلار در شهر های بزرگ خریداری نمایید، میتوانید اقدام به گرفتن اقامت کوتاه مدت ترکیه نمایید. بعد از پنج سال تمدید اقامت از طریق ملک و تحت شرایط خاص مانند خارج از ترکیه نبودن به مدت یک ماه در طول یک سال امکان اخذ شهروندی نیز وجود دارد.

 

شهروندی دائم ترکیه با خرید ملک

در صورتی که شما تمایل به اخذ شهروندی در ترکیه از طریق ملک دارید، کافیست ملکی با ارزش 400هزار دلار بخرید.

در قوانین قدیم این قیمت 250هزار دلار بود ولی هم اکنون قیمت تغییرات زیادی کرده است.

 

مشاوره اخذ اقامت ترکیه

 

مشاور اخذ اقامت

شرکت صراف اوغلو با سالها تجربه در زمینه مهاجرت به ترکیه، به سر انجام رساندن پرونده های مهاجرتی به ترکیه با تسلط کامل به قوانین  اقامت ترکیه میتواند در مسیر مهاجرت به این کشور کمک های زیادی را به هموطنانمان بکند. وقت و هزینه در مسائل مهاجرتی اهمیت زیادی دارند، برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه ها بهتر است از یک گروه متخصص در زمینه اخذ اقامت ترکیه و سایر کار ها مانند خرید املاک و خودرو کمک بگیرید.

 

 

قوانین جدید اقامت ترکیه در 2023

قوانین اقامتی ترکیه خیلی سریع و بدون اطلاع قبلی از سمت دولت تغییر میکنند. همین موضوع یکی از معایب بزرگ مهاجرت به ترکیه است. در سال 2023 حداقل قیمت ملک برای اخذ شهروندی 400 هزار دلار تعیین شده است. همچنین شما نمیتوانید در مناطق ممنوعه ترکیه مانند محله فاتیح ملک خریده یا اجاره نمایید و اقامت ترکیه را کسب کنید. حتی در صورت اجاره ملک در این منطقه های ممنوعه امکان اقدام برای اخذ اقامت کوتاه مدت و همینطور شهروندی وجود ندارد. پیش از این شما اگر نُه سال متوالی اقامت خود را به طور مرتب تمدید میکردید و از طرفی کمتر از 365 روز را در خارج از خاک ترکیه میگذراندید میتوانستید برای گرفتن شهروندی ترکیه (اقامت دائم با پاسپورت ترکیه) اقدام نمایید اما با قوانین جدید اقامت ترکیه در 2023 پنج سال تمدید اقامت، برای اخذ شهروندی این کشور کافی است.


نظرات

  • نظری ثبت نشده است.

ثبت نظر

جدید ترین املاک

مشاوره رایگاه برای مهاجرت و خرید ملک

درمورد خرید ملک،خودرو،سرمایه گزاری و یا مهاجرت به ترکیه سوالی دارید؟

Call Watsapp instagram