مراحل ثبت نام در دانشگاه های ترکیه 2023

مراحل ثبت نام در دانشگاه های ترکیه 2023

ثبت نام در دانشگاه ترکیه نیاز به طی کردن شرایط و مراحل زیادی دارد. برای آن که بتوانید اطلاعات کاملی را در این زمینه ها کسب کنید، باید بدانید که اولا منبع اطلاعاتی شما چیست و چه کسانی این اطلاعات را با چه هدفی در اختیار شما قرار می دهند. غالبا این موضوع پیش می آید که کلاهبرداران و سودجویان حرفه ای که در این زمینه هستند، بخواهند از بی اطلاعی و کمبود اطلاعات و دانش شما سو استفاده کرده و بخواهند از شما اخاذی های مالی را انجام دهند. برای جلوگیری از بروز این اتفاق بهتر است بدانید که اگر بخواهید مهاجرت تحصیلی به ترکیه داشته باشید، باید چه کارهایی انجام دهید، در چه زمان هایی اقدام به ثبت نام در دانشگاه های این کشور کنید و...

برای تحصیل در ترکیه و ثبت نام در دانشگاه های ترکیه میتوانید از گروه مهاجرتی صراف اوغلو کمک بگیرید.

زمان ثبت نام دانشگاه های ترکیه

زمان ثبت نام در دانشگاه های ترکیه یکی از نکات بسیار مهم است. اگر زمان بندی درست را ندانید، مسلما نمی توانید به شکل درستی نیز کار ثبت نام و پروسه دریافت ویزا و اقامت تحصیلی خود در ترکیه را به دست آورید. در نظر داشته باشید که زمان ثبت نام کردن در دانشگاه های ترکیه می تواند با توجه به شروع ترم تحصیلی باشد.

این کار ممکن است با توجه به دانشگاه و سطح تحصیلی متفاوت باشد. در ترکیه، دو دوره زمان برای ثبت نام در دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارد. دوره ثبت نام بهاره اولین دوره است. این دوره معمولاً در ماه دسامبر یا ژانویه آغاز می‌شود و به طور معمول تا پایان فوریه یا مارس ادامه پیدا می کند. در این دوره، دانشجویان جدید و دانشجویان قدیمی می‌توانند ثبت نام کنند.

دوره دوم با نام دوره ثبت نام پاییزه شناخته می شود. این دوره معمولاً در ماه می یا ژوئن آغاز می‌شود و تا پایان سپتامبر یا اکتبر ادامه دارد. در این دوره نیز، دانشجویان جدید و دانشجویان قدیمی می‌توانند ثبت نام کنند.

با این حال، برای دقت بیشتر و اطلاعات دقیق تر درباره زمان ثبت نام در دانشگاه‌ های ترکیه، بهتر است به وب‌ سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خودتان مراجعه کرده و یا با دفتر پذیرش دانشگاه تماس بگیرید. هر دانشگاه ممکن است تاریخ‌ها و فرآیندهای ثبت نام خودش را داشته باشد. زمانی که به طور دقیق تاریخ ها را بدانید، برنامه ریزی خودتان نیز به شکل بهتری پیش خواهد رفت.

 

مراحل ثبت نام در دانشگاه های ترکیه

 

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه های ترکیه 2023

مدارکی که برای ثبت نام در دانشگاه های ترکیه نیاز خواهید داشت، تقریبا یکسان هستند. اما این موضوع به چند مولفه مهم نیز بستگی دارد. اولین مورد آن است که در کدام دانشگاه قرار است به تحصیل بپردازید. زمانی که در یک دانشگاهی می خواهید تحصیل کنید، باید مدارکی که مدنظر آن دانشگاه می باشد را تهیه نمایید. مورد بعدی نیز در خصوص آن است که در چه مقطع و چه رشته ای قرار است تحصیل کنید.

با این وجود برخی از مهم ترین مدارکی که بین تمامی دانشگاه ها یکسان می باشند را در ادامه بیان کرده ایم. برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد مدارک اختصاصی نیز می توانید یا با کارشناسان مهاجرتی ما صحبت کنید و یا به وب سایت خود دانشگاه ها مراجعه نمایید.

فرم ثبت نام

این فرم توسط دانشگاه ارائه می‌شود و باید با دقت پر شود. فرم های ثبت نام معمولا دارای چارچوب یکسانی هستند اما برخی از بندهای آن ها برای دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد.

رزومه

رزومه شامل اطلاعات شخصی، تحصیلات، تجربه کاری و هر نوع فعالیت مرتبط با تحصیلات و تجربیات شما است. رزومه خود را حتما به صورت تخصصی پر کنید تا دچار مشکل نشوید.

مدرک تحصیلی

شامل مدرک دیپلم یا مدرک تحصیلات عالی قبلی (مانند کارشناسی یا کارشناسی ارشد) است. معمولاً باید این مدارک به همراه ترجمه‌های رسمی به زبان ترکی ارائه شوند.

مدارک زبان

در صورتی که زبان تدریس در دانشگاه مورد نظر شما، زبان دیگری به جز ترکی باشد، ممکن است نیاز به مدارک زبانی مانند گواهی آزمون تافل یا آیلتس با نمره مناسب داشته باشید.

عکس پرسنلی

عکس پرسنلی با ابعاد و مشخصات خاص برای پرونده ثبت نام ارائه می‌شود. این عکس های پرسنلی را یا باید در سفارت خانه بگیرید و یا طبق مشخصاتی که دانشگاه خواسته است، در عکاسی های معتبر ثبت کنید.

مدارک شناسایی

مدارک شناسایی و هویتی شامل کپی پاسپورت یا کارت ملی و کپی از صفحه‌ای که اطلاعات شما در آن وجود دارد، می باشد. این مدارک معمولا همراه با ترجمه هایی که از آن ها به زبان ترکی صورت گرفته است، مورد درخواست می باشد.

سایر مدارک مورد نیاز

برخی دانشگاه‌ها ممکن است مدارک و مستندات دیگری را نیز بخواهند. این مدارک و مستندات می توانند شامل موارد مختلفی همچون نامه معرفی، گواهی سلامت، مقالات تحقیقاتی و... باشند. در نظر داشته باشید که معمولا مدارک مورد نیاز را بهتر است با توجه به آخرین تغییرات دانشگاه ها در نظر بگیرید.

در هر صورت، بهتر است قبل از ثبت نام در دانشگاه، با دفتر پذیرش یا واحد مرتبط، برای اطلاعات دقیق تر درباره مدارک مورد نیاز دانشگاه خود تماس بگیرید. همچنین، وب‌ سایت رسمی دانشگاه هدف را بررسی کنید، زیرا آن ها معمولاً لیست کاملی از مدارک مورد نیاز را ارائه می ‌دهند.

تقویم تحصیلی دانشگاه های ترکیه

تقویم تحصیلی که در دانشگاه های ترکیه وجود دارد، می تواند با توجه به ترم های تحصیلی دانشگاه ها، رشته های تحصیلی و مقاطع تحصیلی مختلف موجود در دانشگاه، تهیه و تدوین شود. به همین سبب نیز بهترین کار آن است که بدانید چرا تقویم تحصیلی را باید از وب سایت رسمی خود دانشگاه دریافت کنید. این کار باعث می شود که شما از آخرین تغییرات ایجاد شده در تقویم های تحصیلی آگاه باشید و ثبت نام در دانشگاه ترکیه برایتان ساده تر شود.

 

مراحل ثبت نام در دانشگاه های ترکیه

 

پذیرش دانشگاه های ترکیه با معدل

پذیرش با معدل در دانشگاه های ترکیه ممکن است صورت بگیرد. در حقیقت شرط معدل مقطع تحصیلی قبلی شما برای دانشگاه های دولتی بسیار اهمیت دارد. به همین خاطر نیز باید حتما حداقل نمره و میانگین معدل را داشته باشید تا بتوانید این مرحله از پذیرش را بگذرانید. یکی دیگر از نکات مهم در کنار پذیرش با معدل مربوط به آزمون هایی است که از شما گرفته می شود. این آزمون ها می توانند با توجه به مقطع و رشته تحصیلی انتخابی شما تعیین شوند. به همین خاطر نیز بهترین کار آن است که حتما پیش از انتخاب رشته و دانشگاه خود از این موضوع نیز مطمئن شوید.

ثبت نام دانشگاه خصوصی ترکیه

ثبت نام در دانشگاه های خصوصی ترکیه می تواند دارای شرایطی همچون ثبت نام در دانشگاه های دولتی این کشور باشد. اما با این وجود چندین نکته مهم وجود دارد که سبب ایجاد تفاوت بین این دانشگاه ها می شود. برای حل کردن این موارد و نکات بهتر است بدانید که چگونه می توانید در این دانشگاه ها به خوبی به تحصیل بپردازید. اولین نکته و مورد آن است که در دانشگاه های خصوصی این کشور می توانید تمامی رشته های تحصیلی که در دانشگاه های دولتی وجود دارد را پیدا کنید. این مسئله باعث می شود  که افراد از کشورهای مختلف بتوانند در این دانشگاه ها و در رشته هایی که دوست دارند، به تحصیل بپردازند.

از سوی دیگر شهریه ای است که باید ثبت نام در دانشگاه های خصوصی ترکیه باید پرداخت نمایید. در این دانشگاه ها دیگر به شما هیچگونه بوسیه ای تعلق نمی گیرد و تمامی هزینه های ثبت نام را نیز باید خودتان شخصا پرداخت کنید. بنابراین در صورت نداشتن تمکن مالی کافی نباید به سراغ این رشته ها و دانشگاه ها بروید.

مورد سومی که لازم است بررسی کنید، مربوط به آن است که به دلیل خصوصی بودن دانشگاه ها مسلما شرایط رفاهی بهتر و بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد. به همین خاطر نیز می توانید از امکانات بیشتری در دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی برخوردار باشید.

و نکته پایانی که در خصوص ثبت نام در دانشگاه های خصوصی ترکیه باید بدانید، آن است که به هر دو زبان ترکی و انگلیسی می توانید در اکثر دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه به تحصیل بپردازید. این مسئله به این خاطر است که دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند نیز بتوانند به راحتی در این کشور تحصیل کنند.

کلام پایانی

مواردی که در زمینه ثبت نام در دانشگاه ترکیه مورد نیاز شما بود را در طول این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. در نظر داشته باشید که اگر نیاز به اطلاعات و دانش های دیگری نیز در این خصوص داشتید، می توانید به وب سایت ما مراجعه کرده و از این طریق اطلاعات لازم را کسب کنید. در صورتی که نیاز به مشاوره و ارائه راهکار در این خصوص داشتید نیز می توانید با مشاوران و کارشناسان مهاجرتی ما مشورت کرده و به این صورت به بهترین جواب ها و راه حل ها برسید.

 

نظرات

  • نظری ثبت نشده است.

ثبت نظر

جدید ترین املاک

مشاوره رایگاه برای مهاجرت و خرید ملک

درمورد خرید ملک،خودرو،سرمایه گزاری و یا مهاجرت به ترکیه سوالی دارید؟

Call Watsapp instagram