تفاوت های بخش آسیایی استانبول و بخش اروپایی استانبول

  • خانه
  • مقالات
  • تفاوت های بخش آسیایی استانبول و بخش اروپایی استانبول
تفاوت های بخش آسیایی استانبول و بخش اروپایی استانبول

شهر استانبول یکی از شهر‌های پرطرفدار توریستی در سال‌های اخیر محسوب می‌شود که بسیاری از افراد آن را برای زندگی کردن انتخاب می‌کنند. البته انتخاب اینکه کدام سمت شهر می‌تواند مکان بهتری باشد هنوز برای بسیاری از افراد مشخص نشده است. نیمی از این شهر در قاره آسیا و نیم دیگر آن در قاره اروپا واقع شده و همین موضوع باعث ایجاد دو منطقه با دو سبک زندگی متفاوت شده است. در ادامه این مطلب برخی از ویژگی‌های بخش آسیایی استانبول و بخش اروپایی آن گفته خواهد شد. با صراف اوغلو همراه باشید.

 

تفاوت-های-بخش-آسیایی-استانبول-و-بخش-اروپایی-استانبول

 

استانبول و دو قاره آسیا و اروپا

استانبول یکی از شهر‌هایی است که هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا قرار دارد. تعداد شهر‌هایی که در چنین وضعیتی قرار داشته باشند، بسیار محدود است. از این رو می‌توان استانبول را مرکزی برای بررسی تفاوت‌های اروپا و آسیا به شمار آورد. سه پل با نام‌های بسفر، محمد فاتح و سلطان یاور محل اتصال بین دو منطقه با یکدیگر هستند.

قیمت آپارتمان دست دوم ارزان در استانبول را از مشاورین صراف اوغلو بخواهید. همچنین برای اجاره خانه در استانبول رو به دریا هم میتوانید با ما تماس بگیرید.

 

تفاوت‌های موجود در دو منطقه آسیایی و اروپایی در استانبول

این دو منطقه از بسیاری جهات با یکدیگر تفاوت دارند. این تفاوت‌ها می‌تواند در زمینه فرهنگی، اجتماعی، تحصیلی و حتی جغرافیایی باشد. در این بخش برخی از این تفا‌وت‌ها برای بررسی بیشتر ارائه می‌شود.

تفاوت-های-بخش-آسیایی-استانبول-و-بخش-اروپایی-استانبول

 

تفاوت بخش آسیایی استانبول و بخش اروپایی از نظر جغرافیایی

تفاوت این دو بخش را می‌توان از نظر جغرافیایی و جمعیتی بررسی کرد. بخش اروپایی به واسطه محله‌های سبک جدید و مدرن و همچنین مرکز شهر شلوغ شناخته می‌شود. در حالی که بخش آسیایی که حومه شهر را تشکیل می‌دهد، جنبه مسکونی داشته و از فضایی آرام برخوردار است. استانبول به دلیل قرارگیری در تقاطع اروپا و آسیا از فرهنگی غنی و تاریخی برخوردار است. ویژگی‌های فرهنگی و عمارت‌های تاریخی بسیاری در بخش اروپایی قرار دارد که می‌توان از بین آن‌ها به ایاصوفیه و مسجد آبی اشاره کرد. در حالیکه بخش آسیایی دارای محله‌های قدیمی و سنتی بوده و در آن بازار‌های محلی و غذا‌های خیابانی بسیار شهرت دارند.

 

تفاوت‌های سیاسی دو بخش

در این دو بخش تفاوت‌های اساسی سیاسی وجود دارد که همچون آینه اختلافات آسیا و اروپا را نشان می‌دهد. در منطقه اروپایی جو لیبرال و دموکراسی حقوق بشر قابل مشاهده است. اما در بخش آسیایی استانبول به واسطه حضور و نفوذ اسلام و امپراتوری عثمانی شاهد سیاست محافظه کارانه و سنتی خواهیم بود.

 

تفاوت این دو بخش از نظر اقتصادی

تفاوت اقتصادی در این دو منطقه به طور کامل قابل مشاهده است. در بخش اروپایی تجارت به صورت صنعتی انجام می‌گیرد. در حالیکه در بخش آسیایی تمرکز روی کشاورزی و کسب و کار‌های کوچک تولیدی است. این موضوع نشان می‌دهد در بخش آسیایی زندگی سنتی بیشتر از زندگی مدرن در جریان است.

به طور کلی بخش اروپایی بسیار پویاتر از بخش آسیایی است. بسیاری از صنایع و تولیدی‌ها، برند‌های مطرح جهان، مراکز خرید لوکس و حتی شبکه‌های تلویزیونی در این بخش قرار دارد و می‌توان گفت قطب تجاری این شهر همان بخش اروپایی آن است.

 

میزان پیشرفت در بخش آسیایی استانبول و بخش اروپایی

در بخش اروپایی استانبول شاهد سرمایه‌گذاری‌های کلان توسط کارفرمایان بزرگ هستیم. از این رو بخش اروپایی پیشرفت در مقیاس بزرگتری را تجربه کرده است. اما در بخش آسیایی این شهر از لحاظ پیشرفت چندان رشدی دیده نمی‌شود. البته در سال‌های اخیر بخش آسیایی در زمینه سرمایه‌گذاری و پیشرفت رشد اندکی داشته است.

 

مشکل ترافیک در دو بخش اروپایی و آسیایی

بخش اروپایی از مدت‌ها پیش درگیر مشکل ترافیک بوده است. به طوری که حتی نمی‌توان میزان ترافیک این بخش را با کل ترافیک کشور ترکیه مقایسه کرد. اکثر خیابان‌های این بخش در طول روز به دلیل ترافیک بسته است.

 

وضعیت امنیت شبانه در بخش اروپایی و بخش آسیایی استانبول

بخش اروپایی با وجود تمام جذابیت‌ها و پیشرفت‌هایی که داشته از نظر امنیتی چندان مکان مناسبی نیست. دلیل اصلی آن نیز جمعیت بسیار زیاد این بخش است. در برخی از مناطق این بخش خطراتی به صورت غیر قابل مهار وجود دارد. اما در مقابل بخش آسیایی استانبول یکی از امن‌ترین مناطق است. اگر چه به ندرت در برخی مناطق ناامنی‌هایی دیده می‌شود. اما هرگز به اندازه بخش اروپایی ناامن نبوده است. افرادی که قصد دارند یکی از این دو بخش را برای زندگی انتخاب کنند باید به این مورد توجه داشته و خطرات زندگی در بخش اروپایی را در نظر بگیرند.

 

وجود فضای سبز بیشتر در بخش آسیایی استانبول

از دیگر مزیت و برتری بخش آسیایی وجود فضای سبز بیشتر در این منطقه است. اما در بخش اروپایی کمبود فضای سبز وجود دارد. به طوری که باعث اعتراض ساکنان این بخش شده و حتی راه حلی نیز برای آن ‌اندیشیده نشده است. حتی در برخی موارد برای از بین بردن فضای سبز نیز تلاش شده است. در حالیکه در بخش آسیایی چنین مشکلاتی وجود ندارد.

تعداد شهرستان‌های ایجاد شده در این دو بخش نیز با یکدیگر متفاوت است. افزایش جمعیت در بخش اروپایی باعث شد تا تعداد شهرستان‌ها نیز به سرعت همزمان با رشد جمعیت افزایش یابد. فرمانداری در بخش اروپایی همزمان با افزایش جمعیت با مشکل تهیه مسکن مواجه شد. به همین دلیل تعداد شهرستان‌ها را افزایش دادند تا با شهرک‌سازی و ساخت مناطق مسکونی این مشکل برطرف شود.

 

سایر تفاوت‌های دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول

تفاوت-های-بخش-آسیایی-استانبول-و-بخش-اروپایی-استانبول

  • با وجود قدیمی‌تر بودن بخش آسیایی در این شهر، مراکز تاریخی بخش اروپایی بیشتر از بخش دیگر است. هر دوبخش دارای یک خیابان معروف هستند. در بخش آسیایی خیابان بغداد به عنوان خیابان معروف شناخته می‌شود. در این خیابان بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌های معروف شهر قرار دارند. در بخش دیگر نیز خیابان استقلال به عنوان خیابان اصلی است.
  • در بخش آسیایی استانبول فرودگاه صبیحا و در بخش اروپایی فرودگاه استانبول قرار دارد. از این نظر هر دو بخش دارای شرایط یکسان هستند.
  • تعداد دانشگاه‌های واقع در بخش اروپایی بیشتر از بخش دیگر است. در بخش آسیایی تنها یک دانشگاه واقع شده است.
  • در بخش اروپایی سه باشگاه فوتبال مطرح ترکیه قرار دارند که در لیگ این کشور بازی می‌کنند. اما در بخش آسیایی تنها یک تیم حضور دارد.
  • بخش اروپایی استانبول دارای جاذبه گردشگری بیشتری است. از این رو جذب توریست در این بخش بیشتر بوده و تعداد هتل‌ها نیز در این بخش بیشتر است.
  • قسمت آسیایی دارای مناطق تفریحی بیشتر و خط ساحل آرام‌تری است. اما بخش اروپایی نیز با توجه به وجود تفریحات شبانه جذابیت بیشتری دارد. به طور کلی بخش اروپایی از نظر تفریحات شبانه بهتر است.

 

کدام منطقه برای زندگی‌ایده‌آل است؟

در این مطلب به بسیاری از ویژگی‌ها و تفاوت‌های دو بخش استانبول اشاره شد. همانطور که گفته شد بخش اروپایی صنعتی و مدرن بوده در حالیکه بخش آسیایی مسکونی و سنتی است. البته باید این نکته نیز در نظر گرفته شود که بخش اروپایی گران‌تر از بخش آسیایی است. بنا به دلایل گفته شده هزینه زندگی در بخش اروپایی بسیار بالاتر است. از طرفی بخش آسیایی با توجه به شرایط جغرافیایی و جمعیت کمتر، منطقه بهتری برای زندگی محسوب می‌شود.

نظرات

  • نظری ثبت نشده است.

ثبت نظر

جدید ترین املاک

مشاوره رایگاه برای مهاجرت و خرید ملک

درمورد خرید ملک،خودرو،سرمایه گزاری و یا مهاجرت به ترکیه سوالی دارید؟

Call Watsapp instagram