تحصیل پزشکی در ترکیه | تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

 • خانه
 • مقالات
 • تحصیل پزشکی در ترکیه | تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون
تحصیل پزشکی در ترکیه | تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

در کشور ترکیه، قرن‌هاست که تحولات چندفرهنگی و تعاملات مذهبی به‌وجود آمده و کشوری ایجاد شده که آن را به‌عنوان پل بین شرق و غرب می‌شناسند. کشور ترکیه با تاریخی عمیق و پیچیده، باعث جذب دانشجوهای فراوانی از سراسر جهان شده است. از جمله این دانشجویان، تعداد کثیری برای تحصیل پزشکی در ترکیه به این کشور مهاجرت کرده و به ادامه ‌تحصیل می‌پردازند.

تحصیل-پزشکی-در-ترکیه

چرا تحصیل در ترکیه را انتخاب کنیم؟

کشور ترکیه متعلق به قاره‌های آسیا و اروپا است و در حقیقت مرز بین این دو قاره محسوب می‌شود. به نحوی می‌توان گفت که ترکیه، کشوری فراقاره‌ای است. یکی از دلایلی که دانشجویان بسیاری از ایران مجذوب تحصیل در ترکیه می‌شوند، همسایگی ایران و ترکیه در قسمت غرب ایران و شرق ترکیه است.

از دیگر نکاتی که برای دانشجویان بین‌المللی مورد توجه است، هزینه دانشگاه و زندگی روزمره است که در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی، هزینه زندگی به نسبت ارزان‌تر است.

دانشگاه‌های بین‌المللی شناخته شده‌ای در ترکیه موجود است که کیفیت و سطح علمی بالایی داشته از محبوبیت بسیاری برخوردارند. همچنین برای تحصیل در ترکیه امکان دریافت آسان ویزای دانشجویی وجود دارد. از طرفی پس‌از تحصیل در این دانشگاه‌ها که شهریه‌های مناسبی هم دارند، امکان ورود آسان به بازار کار بعد از دریافت مدرک وجود دارد.

کشور ترکیه به علت داشتن فرهنگی غنی، تاریخ پربار، زیبایی‌های طبیعی، مهمان نوازی مردم و جذب توریست‌ها از سراسر دنیا، معروف شده است؛ این عوامل برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور خود را دارند، بسیار مهم است.

درمجموع، کشور ترکیه همه‌ی لوازم و امکانات مورد نیاز دانشجوهای بین‌المللی را فراهم کرده و این دانشجوها می‌توانند، با خیالی آسوده به پیشرفت و ساخت آینده خود بپردازند.

 

گروه بازرگانی صراف اوغلو در زمینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه میتواند به شما مشاوره دهد و کارهای لازم برای اخذ پذیرش را برایتان انجام دهد. با ما تماس بگیرید

 

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل-پزشکی-در-ترکیه

امروزه رشته پزشکی بسیار مورد توجه بوده و رقابتی سنگین برای رسیدن به آن وجود دارد و دانشکده‌های پزشکی باید از شیوه‌ها و علوم نوین استفاده کنند. به همین منظور، دانشکده‌های پزشکی ترکیه بر اساس برنامه‌های آموزشی آمریکا و اروپا پیش می‌روند؛ دانشجویان نیز بعداز تحصیل پزشکی در ترکیه، می‌توانند به بازار کار کشورهای پیشرفته‌ای مثل کانادا، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای انگلیسی زبان وارد شوند.

دانشگاه‌های ترکیه در مجامع علمی، از اعتبار بالایی برخوردارند که هرساله روبه‌افزایش است. مدرک دانشگاه‌های ترکیه در تمام دنیا به رسمیت شناخته شده و معتبر است. همچنین برای ادامه تحصیل در اکثر رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور، امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی ممکن است.

رتبه‌بندی رسمی سایت USNEWS برای دانشگاه‌های معتبر علوم پزشکی ترکیه به صورت زیر است:

رنکینگ دانشگاه در پزشکی در جهان

رنکینگ در میان دانشگاه‌های جهان

نام دانشگاه

شهر

165

510

Hacettepe University

آنکارا

250

712

Istanbul University

استانبول

334

689

Ankara University

آنکارا

339

1286

Cerrahpasa

استانبول

470

1132

Dokuz Eylul University

ازمیر

چارت کلی تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل-پزشکی-در-ترکیه

روند آموزشی و تحصیلی کشور ترکیه در رشته پزشکی همانند دانشگاه‌های آمریکایی برنامه‌ریزی شده است.

 • سال اول و دوم: مرحله پیش پزشکی که به آموزش علوم‌پایه اختصاص یافته است.
 • سال سوم: تدریس مقدمه نظری و عملی بر شرح و کلیات بیماری‌ها آغاز می‌شود.
 • سال چهارم و پنجم:

شامل کارآموزی‌های بالینی در درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها است.

 • سال ششم: سال پایانی تحصیل یا دانشجویی است و دانشجویان به عنوان پزشک آتی در بیمارستان‌ها سپری می‌کنند و وظایف کلی یک پزشک معمولی را به عهده دارند.

دانشجویان سال ششم پزشکی "کارورز" یا "Intership" نامیده می‌شوند. در واقع سال ششم تحصیل پزشکی، مرحله مقدماتی آموزش دستیاری پزشکی است.

شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه‌های ترکیه در رشته پزشکی

تحصیل-پزشکی-در-ترکیه

اگر می‌خواهید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی وارد دانشگاه‌های کشور ترکیه شوید و یا به تحصیل پزشکی در ترکیه بپردازید، یک سری شرایط را باید درنظر بگیرید.

متقاضی تحصیل رشته پزشکی باید حداقل مدرک دیپلم را داشته باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه در رشته پزشکی، باید در آزمونی به‌نام YOS شرکت کند و حدنصاب نمره قبولی را کسب نماید.

این آزمون از 2 بخش تشکیل شده؛ بخش اول سوالاتی از درس‌های هندسه، ریاضی و هوش است و بخش دوم تسلط متقاضی به زبان ترکی را ارزیابی می‌کند. در این آزمون با توجه به تسلط داوطلب به زبان ترکی، یکی از نمرات A,B,C را کسب می‌کند. اما اگر متقاضی نتواست این حدنصاب نمره را کسب کند، بایستی دوره یک‌ساله زبان ترکی به‌نام TOMER را طی کند و در آزمون پایانی آن نمره قبولی را به دست آورد.

پس از طی این مراحل و کسب نمره مورد نظر، متقاضی می‌تواند در کلاس‌های رشته پزشکی شرکت کند. البته برخی دانشگاه‌های ترکیه ملاک پذیرش دانشجو را طبق آزمون دیگری به‌نام SAT قرار می‌دهند. اما در کل بیشتر دانشگاه‌های ترکیه برای ورود دانشجو، آزمون YOS را برگزار می‌کنند.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

در مجموع هزینه تحصیل در ترکیه، شامل هزینه‌های شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در این کشور است. شهریه دانشگاه باتوجه به دولتی یا خصوصی بودن آن متفاوت است. هزینه زندگی هم شامل خورد و خوارک، اجاره مسکن، پوشاک، لوازم زندگی و مسائل سلامت می‌شود. البته این هزینه‌ها بسته به شیوه زندگی هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. اما به طورکلی می‌توان هزینه‌های زندگی یک دانشجو پزشکی در ترکیه را به شکل زیر برآورد کرد:

 • تحصیل در دانشگاه دولتی: 80000 لیر در سال
 • تحصیل در دانشگاه خصوصی: 18000 دلار در سال
 • هزینه زندگی در خوابگاه: 300 الی 500 دلار در ماه

مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل-پزشکی-در-ترکیه

برای تحصیل پزشکی در ترکیه به ارائه یک‌سری مدارک نیاز است که از مهم‌ترین آنها، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • مدرک دوره‌های تحصیلی پیشین (حداقل دیپلم یا کارشناسی)
 • ریزنمرات دبیرستان (کارنامه دوره تحصیلی)
 • شرکت در آزمون مورد تایید دانشگاه (YOS  یاSAT)
 • مدرک زبان انگلیسی ( حداقل نمره 6 آیلتس یا 55 تافل)
 • مدرک زبان ترکی استانبولی ( دیپلم ترکی یا TOMER)
 • رزومه ( رزومه تحصیلی شامل تمامی اطلاعات مربوط به موفقیت‌های شما)
 • مدارک شناسایی معتبر (پاسپورت و ...)
 • تکمیل فرم اپلای ( قابل دانلود از سایت دانشگاه)
 • پرداخت هزینه پذیرش ( نسبت به هر دانشگاه متفاوت)

بازار کار پزشکی در ترکیه

پزشکی از شغل‌های پردرآمد و پرطرفدار جهان است. میانگین حقوق یه پزشک در کشور ترکیه، در کمترین حالت ممکن حدود 20000 لیر یا 1440 دلار است. دولت ترکیه برای پزشکان مزایایی مانند حق مسکن و حمل و نقل را نیز در نظر گرفته است.

جمع بندی

کشور ترکیه برای دست‌یابی به اهدافی بلندمدت برنامه‌ریزی کرده و طرح گردشگری سلامت یکی از این موارد است. به همین علت تحصیل پزشکی در کشور ترکیه امروزه مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. این روند طرح گردشگری سلامت روبه‌رشد بوده و هر ساله بیماران بسیاری از سراسر دنیا، به این کشور می‎‌آیند تا به مراحل درمانی در ترکیه بپردازند. با خواندن رشته پزشکی در این کشور می‌توانید به موفقیت‌های بسیاری دست‌ یابید و رویای پزشک شدن خود را به حقیقت مبدل کنید.

نظرات

 • نظری ثبت نشده است.

ثبت نظر

جدید ترین املاک

مشاوره رایگاه برای مهاجرت و خرید ملک

درمورد خرید ملک،خودرو،سرمایه گزاری و یا مهاجرت به ترکیه سوالی دارید؟

Call Watsapp instagram